Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It
Pierwsza PomocKontynuujemy nasz cykl WAKACYJNYCH PORADNIKÓW, które mają wam pomóc i ułatwić życie właśnie teraz, w okresie wakacyjnym. Było już m.in. o kartach ICE, bezpiecznej kąpieli i opalaniu. Dziś o omdleniach o które nietrudno szczególnie w czasie upałów.

Przede wszystkim - nie bądźmy obojętni. Musimy zareagować i podjąć akcję ratowniczą. - W pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo ratownika jest najważniejsze. Następnie sprawdzamy funkcję życiowe omdlałej osoby, czyli oddech, ruchy klatki piersiowej. Gdy po tych pierwszych obserwacjach widzimy brak oddechu przechodzimy do akcji ratunkowej - mówi Donata Bułatek-Wypiór, instruktor ratownictwa przedmedycznego. - Wzywamy pomoc dzwoniąc na 112, dokładnie podając miejsce wypadku, stan w jakim zastaliśmy poszkodowanego. Następnie przechodzimy do reanimacji, czyli sztucznego oddychania, ale tylko wówczas gdy stwierdziliśmy, że osoba jest nieprzytomna i nie oddycha - tłumaczy instruktor.

Jeśli po naszych obserwacjach dochodzimy do wniosku, że jest to omdlenie i osoba oddycha, zabezpieczamy poszkodowanego układając go w pozycji bezpiecznej. Jeśli wypadek zdarzył się w miejscu nasłonecznionym staramy się ograniczyć dostęp słońca, ale niekoniecznie przenosząc poszkodowanego w inne miejsce. Czasem wystarczy parasol, albo osoba trzecia, która osłoni poszkodowanego. - Jeśli natomiast poszkodowanym jest dziecko i widzimy, że nie oddycha, w pierwszej kolejności musimy podjąć jednominutową akcję reanimacyjną. Sztuczne oddychanie w przypadku dziecka zaczynamy od 5 wdechów ratowniczych, a następnie cykl 30 uciśnięć na 2 wdechy. Dopiero po minucie zawiadamiamy służby medyczne - kontynuuje instruktor.

Przypomnijmy, że udzielanie pierwszej pomocy jest tak naprawdę obowiązkiem prawnym każdego obywatela, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Kodeks Karny mówi: Kto człowiekowi znajdującemu się w sytuacji zagrażającej życiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Źródło: vanessa.com.pl