Joomla TemplatesWeb HostingUnlimited Hosting
Reklama
Logowanie • Szkolenie dla osób indywidualnych

  Kompleksowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla osób indywidualnych niezwiązanych zawodowo z medycyną.

 • Szkolenie AED - BLS

  Szkolenie kierowane jest do osób bez wykształcenia medycznego. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w ratownictwie lub inne szkolenia.

 • Mały ratownik

  Zakres tematyczny oraz sposób przekazywania treści programowych są dopasowane do grupy wiekowej uczestników.

 • Pracownicy firm i instytucji

  Szkolenie skierowane do pracowników firm, zgodne z założeniami wynikającymi z przepisów prawa

 • Ośrodki nauki jazdy

  Szkolenie prowadzi osoba o kwalifikacjach przewidzianych prawem dla tego typu szkoleń (prawo do dokonania zaliczenia zajęć w karcie szkoleniowej każdego uczestnika)

 • Szkolenie przypominające

  Podczas spotkania bazujemy na wiedzy zdobytej przez słuchaczy na wcześniejszych szkoleniach

Lekcje ratowania życia obowiązkowe i fikcyjne

Pierwsza pomoc w szkołachNie ma przeszkolonych nauczycieli

Nauczyciele uczący dzieci pierwszej pomocy będą musieli skończyć specjalistyczne kursy. Zajęcia mają zostać obowiązkowo wprowadzone do wszystkich szkół już od nowego roku szkolnego. Ale na razie wygląda na to, że nie będzie ich miał kto poprowadzić.

Sporo szkół, zwłaszcza tych w mniejszych miejscowościach, nawet nie wie, że od września ma zorganizować zajęcia z pierwszej pomocy. ”Ten przepis nas nie dotyczy, nauczanie zasad pierwszej pomocy będzie wprowadzone w gimnazjach” - usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły podstawowej w Książenicach w woj. śląskim. Inne placówki wprawdzie wiedziały o nowym obowiązku, ale jeszcze się nie zastanawiały, jak będą wyglądać takie lekcje. ”W większych miastach jest niewiele lepiej. Bardzo mało szkół zgłasza się do nas z pytaniem, czy nie poprowadzilibyśmy takich zajęć. To będzie cud, jeśli uda im się uruchomić takie zajęcia w drugim półroczu” - przyznaje Jarosław Kalenik z polskiego Towarzystwa Ratownictwa Medycznego

 Do tej pory zajęcia z pierwszej pomocy prowadziły tylko niektóre szkoły podstawowe. Najczęściej robiły to własnym sumptem. ”Manekiny i inne pomoce dostaliśmy od fundacji Jurka Owsiaka, ona też przeszkoliła naszych nauczycieli. Zapraszaliśmy również studentów Akademii Medycznej, którzy prowadzili zajęcia dla starszych uczniów w ramach swoich praktyk” - opowiada wicedyrektor podstawówki nr 16 w Szczecinie Barbara Sztark. 

Teraz nie ma jednak pewności, czy szkoły będą mogły nadal wykorzystywać nauczycieli przeszkolonych przez organizacje pozarządowe. ”Wygląda na to, że dopiero po ukończeniu kursów narzucanych przez Ministerstwo Zdrowia nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia z pierwszej pomocy” - przyznaje Barbara Boniek z Fundacji Świat Dziecka, która w ciągu ostatnich kilku lat przeszkoliła ponad 1,6 tys. nauczycieli z 9 województw.

Zgodnie bowiem z przygotowywanym przez resort zdrowia rozporządzeniem pierwszej pomocy będą mogli uczyć tylko ci pedagodzy, którzy przejdą kursy w nauczycielskich ośrodkach doskonalenia. Te jednak nawet się nie zaczęły, co oznacza, że nie ma praktycznie szans, by nauczyciele zaczęli uczyć ratowania życia wcześniej niż w przyszłym roku. Na razie więc zajęcia w szkołach będą mogli prowadzić tylko lekarze i pielęgniarki specjalizujący się w medycynie ratowniczej oraz ratownicy. Tu rodzi się jednak kolejny problem: szkoły będą musiały ich opłacić, a wiele z nich po prostu nie ma na to funduszy.

Źródło: dziennik.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Skontaktuj się z nami!
ESKUMED RATOWNICTWO MEDYCZNE
Telefon: 604 394 216
Telefon: 516 179 512
pomocmedyczna@tlen.pl
ratownictwo@eskumed.pl
Multianalogclock
Zdjęcia z galerii
przedszk_resko_mal...
Image Detail
pokaz_swedwood27
Image Detail
szkoleniepp_cis09
Image Detail
szkoleniepp_cis59
Image Detail