Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It
Pierwsza Pomoc22 lipca  kierowcy za popełnione wykroczenie drogowe na drodze DK-81 w Żorach będą mieli do wyboru: przyjąć mandat karny lub skorzystać z 10-minutowego szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Taką profilaktyczną akcję, mającą na celu ograniczenie wypadków drogowych i ich skutków przeprowadzi w godzinach 11.00-14.00 Komenda Miejska Policji w Żorach i Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach.

Od wielu lat policjanci w Żorach podejmuje różne działania ukierunkowane na podniesienie poczucia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aktywnie uczestniczy m.in. w kampanii „Rok pieszego”.

- Wypadki drogowe, których sprawcami są np. nietrzeźwi kierowcy lub kierowcy prowadzący pojazdy z nadmierną prędkością są nadal problemem społecznym - informuje I zastępca komendanta miejskiego w Żorach, mł. insp. Alicja Popiłka. - Najgroźniejsi są oni dla pieszych, niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja chce uzmysłowić kierowcom, że przestrzeganie przepisów prawa drogowego, a także umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków może przyczynić się do zmniejszenia ilości i skutków zagrożeń w ruchu drogowym.

Żorska drogówka przez trzy godziny w piątek 22 lipca przeprowadzi wzmożoną kontrolę kierowców. Sprawcy wykroczeń będą jednak mieli do wyboru: przyjąć mandat karny lub skorzystać z 10-minutowego bezpłatnego kursu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadzą ratownicy z rejonu operacyjnego Pszczyna-Żory-Jastrzębie, którzy są aktualnymi mistrzami Mazowsza w ratownictwie medycznych.

- Podczas tego krótkiego szkolenia nasi najlepsi ratownicy przekażą kierowcom wiedzę o zasadach udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych - wyjaśnia Artur Borowicz, dyrektor WPR w Katowicach. - Zaprezentują uczestnikom szkolenia zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej we wszystkich grupach wiekowych. Pokażą jak należy unieruchamiać złamania rąk i nóg oraz jak postępować z rannym. Na koniec kierowcy będą też mieli okazję wykonać na miejscu, oczywiście z pomocą naszych ratowników medycznych, praktyczne ćwiczenia na fantomach.

Źródło: nettg.pl