Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Większa ostrożność i unikanie kontaktu z twarzą poszkodowanego to najnowsze zmiany wynikające z wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji [ERC 2020]. To główne zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy w czasie epidemii. Dziś dwunasty września, czyli Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. 

Trochę statystyki

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie. Każdego roku u około 400 tysięcy Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350 tysiącach przypadków zdarza się to poza szpitalem. Szacuje się, że w samej Polsce, na skutek NZK umiera codziennie około 90 osób. W czasach COVID-19 udzielenie poszkodowanemu natychmiastowej pomocy jest szczególnie ważne, dlatego Europejska Rada Resuscytacji, aby dostosować się do aktualnej sytuacji, uprościła schemat postępowania w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych (BLS).

Działaj bezpiecznie

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa to pierwszy i najważniejszy krok, jaki należy podjąć przed przystąpieniem do udzielenia pomocy poszkodowanemu. Przede wszystkim, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy użyć rękawiczek i maseczki ochronnej. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową w bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną, dlatego te środki ochrony osobistej, w przypadku udzielania pomocy, są kluczowe. Według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) w kwestii pierwszej pomocy w COVID-19, należy przyjąć, że każdy poszkodowany jest zakażony SARS-CoV-2 - może nie mieć objawów infekcji, a mimo to być nosicielem wirusa.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Europejska Rada Resuscytacji [ERC] zaktualizowała wytyczne Resuscytacji Krążeniowo - Oddechowej [RKO], a tym samym zmieniają się zasady udzielania pierwszej pomocy. Ostatnie zmiany spowodowane są głównie nadal trwającą pandemią COVID19. Jak się nietrudno domyślić, najnowsze zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w czasie czynności i zabiegów ratujących życie. Zwłaszcza w sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia [NZK].

Wytyczne te wydano 24 kwietnia 2020, będą one podlegać zmianom wraz z rozwojem wiedzy i doświadczenia w zakresie leczenia COVID-19. Ze względu na zróżnicowany poziom zaawansowania pandemii mogą istnieć różnice dotyczące praktyki klinicznej w poszczególnych krajach.

Pierwsza pomoc jest często kluczową częścią postępowania w przypadku urazów i nagłych zachorowań. Pomimo aktualnych obaw związanych z epidemią koronawirusa (COVID-19) i koncentracją na zapobieganiu jej rozprzestrzeniania i leczeniu chorych w społeczeństwie nadal występują obrażenia i choroby niezwiązane z koronawirusem. Zapewnienie szybkiej i skutecznej pierwszej pomocy może zapobiec dodatkowemu obciążeniu systemu opieki zdrowotnej, umożliwiając zaopatrzenie prostych obrażeń lub chorób na miejscu, bez wzywania karetki pogotowia lub zabrania poszkodowanego do szpitala.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Najbardziej cieszą nas Klienci którzy powracają do naszej oferty szkoleniowej. Tak właśnie się stało w przypadku Domu Pomocy Społecznej w Gryficach.

Jak powszechnie wiadomo, Domy Pomocy Społecznej zajmują się pensjonariuszami którzy wymagają szczególnej opieki. Biorąc pod uwagę wiek oraz zróżnicowanie chorób podopiecznych, w tym miejscu zawsze trzeba być przygotowanym na sytuacje które mogą bezpośrednio zagrażać życiu. Cukrzyca, epilepsja, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) czy zwykła demencja starcza to sytuacje z którymi zderzają się opiekunowie osób przebywających w placówkach opiekuńczych.

Dzięki systematycznym szkoleniom w zakresie Pierwszej Pomocy, praktycznie każdy pracownik jest w stanie udzielić pomocy do czasu przybycia służb profesjonalnych. Czasami oczekiwanie na pomoc może trwać nawet kilkadziesiąt minut, tego czasu nie można zmarnować. Jeszcze przed przybyciem ratowników, można wdrożyć proste algorytmy które mogą skutecznie ratować ludzkie życie.

W czasie kolejnej edycji szkoleń w DPS Gryfice, mieliśmy okazję przypomnieć i przećwiczyć praktycznie najważniejsze tematy związane z Pierwszą Pomocą, czyli pomocą udzieloną jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

sdrJak powszechnie wiadomo, bezpieczeństwo zawsze powinniśmy stawiać ponad wszystko. Doskonale o tym wiedzą organizatorzy eventu "Red Bull Ruchome Piaski". Nasza firma zadbała o bezpieczeństwo tej letniej, plażowej imprezy.

Nawiązując do bezpieczeństwa, dzisiaj w dobie nadal trwającej pandemii koronawirusa, ciężko sprostać rygorystycznym wymogom służb sanitarnych. Firma z którą mieliśmy przyjemność współpracować, dołożyła wszelkich starań, aby wszyscy uczestnicy mogli w sposób bezpieczny oddać się plażowej zabawie. 

Obecność ratownika medycznego była nieodzownym elementem tego wydarzenia. W kilku nadmorskich miejscowościach rozegrano turnieje siatkówki plażowej dla wszystkich chętnych. Doskonała zabawa, niestety różna pogoda i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie pozwoliła zorganizować i przeprowadzić wspaniałe turnieje m.in. na plażach w Międzyzdrojach, Rewalu i Darłówku.

Szczęśliwie w czasie naszej pracy nie doszło do poważnych sytuacji, które mogłyby w sposób bezpośredni zagrozić uczestnikom turnieju. Najczęstsze interwencje dotyczyły drobnych urazów dłoni, stłuczeń przedramion oraz urazów stóp - najczęściej spowodowanych drobinami szkła, na które niestety można było się natknąć w nadmorskim piasku.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Po przymusowym postoju w czasie pandemii, powoli ruszamy z naszą ofertą szkoleniową. Pierwsze szkolenie po przerwie, przeprowadziliśmy w Międzyzdrojach. Cały czas liczymy, że pandemia będzie wygasała, chociaż nadal jest i musimy nauczyć się z nią pracować i żyć.

Oferta z której skorzystał nasz Klient, była dedykowana pracownikom firm. Obecny czas nadal wiąże się z ryzykiem infekcji, dlatego jeden z naszych modułów szkoleniowych dotyczył bezpieczeństwa w czasie COVID-19. Całe szkolenie przebiegało z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i w "oparach wszechobecnego płynu do dezynfekcji". Na początku oczywiście obowiązkowy pomiar temperatur. Niestety ze względu na ryzyko infekcji, część ćwiczeń nie mogła zostać przeprowadzona. Udało się jednak omówić wszystkie kluczowe elementy z zakresu udzielania pierwszej. 

Dziś, właściwie w większości firm pracownicy mają do dyspozycji AED. Dlatego zawsze podkreślamy wysoką skuteczność i łatwość obsługi automatycznych defibrylatorów. Po zakończonym szkoleniu każdy z uczestników otrzymał imienny Certyfikat Pierwszej Pomocy.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność opiekować się zawodnikami Akademii Piłkarskiej Pogoń Szczecin. W związku z nowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Głównej Inspekcji Sanitarnej, w czasie pandemii podczas obozu, kolonii oraz innej zorganizowanej formy wypoczynku, organizator zobowiązany jest do zapewnienia opieki medycznej.

Niemalże tygodniowy obóz bramkarski odbył się zgodnie z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa. Oczywiście podczas pierwszego spotkania przeprowadziliśmy pogadankę dotyczącą zasad bezpieczeństwa, higieny oraz zagrożeń związanych z COVID-19. Kolejnym etapem była kontrola temperatur wszystkich uczestników zgrupowania na terenie obiektu "Rega Arena" w Płotach.

Aby urozmaicić pobyt młodzieży, na ostatni dzień zaplanowaliśmy zajęcia z Pierwszej Pomocy w standardzie BLS/AED. Jak się okazało wiedza młodych piłkarzy była bardzo szeroka, szczególne zainteresowanie wzbudził automatyczny defibrylator. Jego szkoleniowa wersja dokładnie odwzorowuje użycie AED w czasie resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Szczęśliwie przez cały obóz, wszyscy uczestnicy wywiad w kierunku COVID-19 mieli ujemny i oby tak pozostało.

Skontaktuj się z nami

Facebook Eskumed Ratownictwo