Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W poniedziałek, 5 lipca gościliśmy z wizytą w Międzyzdrojach. Przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu Pierwszej Pomocy dla uczestników turnusu wypoczynkowego "Wczasów Dziecięcych". Jak się okazało, wiedza naszych słuchaczy była imponująca!

Powszechnie wiadomo, że edukacja z zakresu Pierwszej Pomocy jest realizowana w szkołach już od kilku lat. Teraz z zadowoleniem dostrzegamy, że wspomniana edukacja przynosi zamierzony efekt. Młodzież z którą zrealizowaliśmy szkolenia w zakresie Pierwszej Pomocy z wykorzystaniem defibrylatora AED, nie miała najmniejszego problemu, aby wdrażać algorytmy postępowania ratowniczego.

W czasie naszych zajęć, padały konkretne pytania związane z postępowaniem w  stanie zagrożenia życia. Zdecydowana większość odpowiedzi była trafna, ku naszej uciesze uczestnicy szkolenia posiadali aktualną wiedzę dotyczącą Pierwszej Pomocy.

Zaangażowanie, chęć uczestnictwa w ćwiczeniacch podparta aktualną wiedzą, mogła zaoowocować profesjonalnie przebiegającymi warsztatami z zakresu Pierwszej Pomocy. Powiadomienie służb ratowniczych, bezpieczeństwo własne, wykorzystanie automatycznego defibrylatoara (AED), udrożnienie dróg oddechowych i uciskanie klatki piersiowej. 

"Życiodajna wiedza", ten termin wtórował podczas dzisiejszych zajęć. 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Tradycyjnie nasz ośrodek szkoleniowy realizuje szkolenia dla firm i instytucji, które chcą być na bieżąco z nowymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

W ostatnim czasie z naszej oferty szkoleniowej skorzystały kolejne instytucje, m.in. kadra Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gryficach. Obecnie realizujemy cykl szkoleń dla Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Radowie Wielkim. 

Jak wcześniej informowaliśmy, w tym roku zmieniły się wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji. Pierwsza Pomoc w dobie pandemii COVID-19 nie należy do prostych zadań. Dziś słowo bezpieczeństwo nabiera szczególnego znaczenia, nowe wytyczne ERC 2020 sugerują prowadzenie resuscytacji bez wykonywania oddechów. Oczywiście nie jest to żadna nowość, bo wcześniej również takie praktyki były stosowane, ale dziś ryzyko infekcji SARS Cov-2 jest szczególnie wysokie. Dlatego warto unikać niepotrzebnego ryzyka infekcji i prowadzić czynności ratujące życie w sposób bezpieczny. 

Oczywiście niezmiennie dążymy do tego, aby w trakcie resuscytacji stosować wczesną defibrylacje, wykorzystując automatyczne defibrylatory. Dostęp do tych urządzeń jest coraz łatwiejszy, nawet w małych miejscowościach możemy spotkać AED. Również w czasie naszych szkoleń, słuchacze ćwiczą wykorzystując szkoleniowe wersje automatycznych defibrylatorów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Większa ostrożność i unikanie kontaktu z twarzą poszkodowanego to najnowsze zmiany wynikające z wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji [ERC 2020]. To główne zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy w czasie epidemii. Dziś dwunasty września, czyli Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. 

Trochę statystyki

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie. Każdego roku u około 400 tysięcy Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350 tysiącach przypadków zdarza się to poza szpitalem. Szacuje się, że w samej Polsce, na skutek NZK umiera codziennie około 90 osób. W czasach COVID-19 udzielenie poszkodowanemu natychmiastowej pomocy jest szczególnie ważne, dlatego Europejska Rada Resuscytacji, aby dostosować się do aktualnej sytuacji, uprościła schemat postępowania w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych (BLS).

Działaj bezpiecznie

Zapewnienie sobie bezpieczeństwa to pierwszy i najważniejszy krok, jaki należy podjąć przed przystąpieniem do udzielenia pomocy poszkodowanemu. Przede wszystkim, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy użyć rękawiczek i maseczki ochronnej. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową w bezpośrednim kontakcie z osobą zakażoną, dlatego te środki ochrony osobistej, w przypadku udzielania pomocy, są kluczowe. Według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) w kwestii pierwszej pomocy w COVID-19, należy przyjąć, że każdy poszkodowany jest zakażony SARS-CoV-2 - może nie mieć objawów infekcji, a mimo to być nosicielem wirusa.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Europejska Rada Resuscytacji [ERC] zaktualizowała wytyczne Resuscytacji Krążeniowo - Oddechowej [RKO], a tym samym zmieniają się zasady udzielania pierwszej pomocy. Ostatnie zmiany spowodowane są głównie nadal trwającą pandemią COVID19. Jak się nietrudno domyślić, najnowsze zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w czasie czynności i zabiegów ratujących życie. Zwłaszcza w sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia [NZK].

Wytyczne te wydano 24 kwietnia 2020, będą one podlegać zmianom wraz z rozwojem wiedzy i doświadczenia w zakresie leczenia COVID-19. Ze względu na zróżnicowany poziom zaawansowania pandemii mogą istnieć różnice dotyczące praktyki klinicznej w poszczególnych krajach.

Pierwsza pomoc jest często kluczową częścią postępowania w przypadku urazów i nagłych zachorowań. Pomimo aktualnych obaw związanych z epidemią koronawirusa (COVID-19) i koncentracją na zapobieganiu jej rozprzestrzeniania i leczeniu chorych w społeczeństwie nadal występują obrażenia i choroby niezwiązane z koronawirusem. Zapewnienie szybkiej i skutecznej pierwszej pomocy może zapobiec dodatkowemu obciążeniu systemu opieki zdrowotnej, umożliwiając zaopatrzenie prostych obrażeń lub chorób na miejscu, bez wzywania karetki pogotowia lub zabrania poszkodowanego do szpitala.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Najbardziej cieszą nas Klienci którzy powracają do naszej oferty szkoleniowej. Tak właśnie się stało w przypadku Domu Pomocy Społecznej w Gryficach.

Jak powszechnie wiadomo, Domy Pomocy Społecznej zajmują się pensjonariuszami którzy wymagają szczególnej opieki. Biorąc pod uwagę wiek oraz zróżnicowanie chorób podopiecznych, w tym miejscu zawsze trzeba być przygotowanym na sytuacje które mogą bezpośrednio zagrażać życiu. Cukrzyca, epilepsja, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) czy zwykła demencja starcza to sytuacje z którymi zderzają się opiekunowie osób przebywających w placówkach opiekuńczych.

Dzięki systematycznym szkoleniom w zakresie Pierwszej Pomocy, praktycznie każdy pracownik jest w stanie udzielić pomocy do czasu przybycia służb profesjonalnych. Czasami oczekiwanie na pomoc może trwać nawet kilkadziesiąt minut, tego czasu nie można zmarnować. Jeszcze przed przybyciem ratowników, można wdrożyć proste algorytmy które mogą skutecznie ratować ludzkie życie.

W czasie kolejnej edycji szkoleń w DPS Gryfice, mieliśmy okazję przypomnieć i przećwiczyć praktycznie najważniejsze tematy związane z Pierwszą Pomocą, czyli pomocą udzieloną jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

sdrJak powszechnie wiadomo, bezpieczeństwo zawsze powinniśmy stawiać ponad wszystko. Doskonale o tym wiedzą organizatorzy eventu "Red Bull Ruchome Piaski". Nasza firma zadbała o bezpieczeństwo tej letniej, plażowej imprezy.

Nawiązując do bezpieczeństwa, dzisiaj w dobie nadal trwającej pandemii koronawirusa, ciężko sprostać rygorystycznym wymogom służb sanitarnych. Firma z którą mieliśmy przyjemność współpracować, dołożyła wszelkich starań, aby wszyscy uczestnicy mogli w sposób bezpieczny oddać się plażowej zabawie. 

Obecność ratownika medycznego była nieodzownym elementem tego wydarzenia. W kilku nadmorskich miejscowościach rozegrano turnieje siatkówki plażowej dla wszystkich chętnych. Doskonała zabawa, niestety różna pogoda i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie pozwoliła zorganizować i przeprowadzić wspaniałe turnieje m.in. na plażach w Międzyzdrojach, Rewalu i Darłówku.

Szczęśliwie w czasie naszej pracy nie doszło do poważnych sytuacji, które mogłyby w sposób bezpośredni zagrozić uczestnikom turnieju. Najczęstsze interwencje dotyczyły drobnych urazów dłoni, stłuczeń przedramion oraz urazów stóp - najczęściej spowodowanych drobinami szkła, na które niestety można było się natknąć w nadmorskim piasku.

Skontaktuj się z nami

Facebook Eskumed Ratownictwo