Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Pierwsza PomocSzybkie udzielenie pierwszej pomocy może trzykrotnie zwiększyć szanse na przeżycie.

- Pierwsza pomoc jest najważniejszą czynnością jaką możemy wykonać, aby ocalić życie człowieka - podkreśla dr Piotr Łukiewicz z Oddziału Ratunkowego Szpitala Św. Anny w Warszawie.

Zbliża się Euro 2012 kiedy to do miast przybędzie duża liczba ludzi, pojawi się alkohol i emocje. To wszystko przyczynić się może do nadmiernego zdenerwowania.

- Emocje pojawiające się w trakcie turnieju mogą doprowadzić do wystąpienia bólu w klatce piersiowej, czy bólu serca - mówi dr Łukiewicz.

Jeżeli u kogoś dojdzie do zatrzymania krążenia, a pogotowie nie zdążyć przyjechać w odpowiednim czasie należy natychmiast wykonać masaż serca poprzez przyłożenie rąk w środkowej części klatki piersiowej i wykonanie 30 uciśnięć w tempie 100 ucisków na minutę.

Zdarza się, że przy tak dużych imprezach dochodzi do wybuchu zbiorowej paniki. Lekarze podkreślają, że należy wtedy zachować spokój i słuchać komunikatów wydawanych przez służby medyczne. - Trzeba przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, ale także udzielić pomocy każdemu kto będzie tego wymagał. Nawet osobie, która wygląda na pijaną. Należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy taka osoba jest przytomna i czy oddycha - informuje dr Dariusz Puławski, anestezjolog i specjalista od intensywnej terapii.

Źródło: polskieradio.pl