Pin It
Torba ratowniczaApteczka to zbiór podstawowych środków służących do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Obowiązkiem posiadania apteczki obciążone są firmy i zakłady zatrudniające pracowników. Posiadanie apteczki w domu nie jest obowiązkiem, ale powinno być faktem oczywistym. Jej wyposażenie może pomóc przy zwykłym skaleczeniu, jak również poważniejszych wypadkach.

Apteczka nie powinna zawierać leków, a tylko środki opatrunkowe i sprzęt ratowniczy. Jeśli poszkodowany jest przewlekle chory, powinien nosić przy sobie swoje lekarstwa które powinniśmy mu pomóc zażyć. W innym przypadku nie podajemy żadnych leków. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy w przypadku podania popularnego leku przeciwbólowego nie dojdzie np. do reakcji uczuleniowej.

Wszystkie elementy wyposażenia apteczki (oprócz nożyczek) mają zastosowanie jednorazowe. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie środków częściowo użytych lub otwartych.

Apteczka powinna zawierać instrukcje udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych. Powinna być przejrzysta, zawsze gotowa do użycia oraz łatwa do przemieszczania, najlepiej w formie torby ratowniczej.
Bardzo częstym błędem w zakładach pracy czy instytucjach jest stosowanie apteczki ściennej i montowanie jej na stałe bez możliwości przemieszczania.Takie rozwiązanie w znaczący sposób może utrudniać prowadzenie akcji ratowniczej. Planując apteczkę pamiętajmy o przestrzeganiu zasady: "APTECZKĘ NIESIEMY DO POSZKODOWANEGO, A NIE POSZKODOWANEGO DO APTECZKI".
Do obsługi apteczki wyznacza się osobę odpowiedzialną za jej utrzymanie w należytym porządku i stanie umożliwiającym jej natychmiastowe użycie. Osoba ta jest odpowiedzialna za uzupełnianie jej zawartości w miarę stopniowego wykorzystywania zawartych w niej materiałów i leków.

Poniżej zamieszczamy przykładową apteczkę ( proszę się nie sugerować typem apteczki, zdjęcie wykorzystane tylko dla zobrazowania wyposażenia ) oraz spis wyposażenia. Najeżdżając i klikając na wyróżnione elementy możesz dokonać zakupu w Ratowniczym e-Sklepie.


Twoja apteczka Nożyczki ratownicze - Kliknij i kup teraz ! Koc termiczny Folia życia - Kliknij i kup teraz ! Maseczki do wentylacji - Kliknij i kup teraz ! Rękawice winilowe Hygotex - Kliknij i kup teraz !

Przykładowa zawartość apteczki: *

 1. Opatrunki żelowe na oparzenia 5 szt.
 2. Chusta trójkątna 1 szt.
 3. Chusteczki odkażające 40 szt.
 4. Koc ratunkowy - folia życia 3 szt.
 5. Kompres gazowy jałowy 1/4 m2 10 szt.
 6. Kompres gazowy jałowy 1/2 m2 10 szt.
 7. Kompres gazowy jałowy 1 m2 10 szt.
 8. Opaska dziana 5 cm 8 szt.
 9. Opaska dziana 10 cm 10 szt.
 10. Opaska dziana 15 cm 10 szt.
 11. Opaska elastyczna 2 szt.
 12. Plaster z opatrunkiem 10 szt.
 13. Plaster na rolce wąski 2 szt.
 14. Plaster na rolce szeroki 1 szt.
 15. Woda utleniona 1 szt.
 16. Ustnik do sztucznego oddychania 5 szt.
 17. Maska Pocket 2 szt.
 18. Rękawice diagnostyczne
 19. Agrafki 4 szt.
 20. Nożyczki 1 szt.
 21. Instrukcja „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach” 1 szt.
 22. Wykaz zawartości apteczki 1 szt.


* Ilości i zawartość apteczki jest przykładowa. Apteczka powinna być dobrana w zależności od potrzeb. Decydować tutaj będzie głównie profil działalności firmy i ilość pracowników.