Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Pierwszej Pomocy. Niestety, wciąż jest wielu ludzi, którzy boją się reagować, widząc osobę potrzebującą ratunku.

O tym, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna w życiu, wiedzą już przedszkolaki. O słupskich maluchach z Miejskiego Przedszkola nr 23 mówiły i pisały niemal wszystkie ogólnopolskie media, kiedy z zawodów ratownictwa w Niemczech wróciły dwa lata temu ze złotym medalem. W przedszkolu tym już od wielu lat realizowany jest program "Mały ratownik” przy współudziale stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy.

Niestety, wciąż jest bardzo dużo ludzi, którzy nie znają podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy albo znają je, ale boją się reagować w sytuacji, gdy są świadkami wypadku. – To powoli zmienia się na lepsze, bo dostępność kursów pierwszej pomocy jest coraz większa. Ludzie odważni spontanicznie rzucają się do niesienia pomocy potrzebującym – mówi Dawid Surowicz, wicekomendant Maltańskiej Służby Medycznej w Słupsku.

– Niestety, wciąż jest dużo takich osób, które, gdy w ich obecności dojdzie do wypadku, są tylko biernymi gapiami i nawet wezwanie karetki pogotowia jest dla nich problemem – dodaje.


W Polsce mamy obowiązek udzielania pierwszej pomocy, który jest prawnie uregulowany. Nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w zagrożeniu zdrowia lub życia jest karalne na podstawie artykułu 162 Kodeksu karnego. Mówi on, że "kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Pamiętajmy, że jednocześnie prawo chroni ratujących. Samo wezwanie służb ratowniczych już jest pierwszą pomocą. Strach przed faktycznym udzieleniem pomocy zwykle jest mniejszy, gdy dysponujemy podstawową wiedzą i umiejętnościami z zakresu ratownictwa.

W każdym mieście są instytucje, które zajmują się szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy. W Słupsku są to między innymi Maltańska Służba Medyczna, stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy oraz Polski Czerwony Krzyż.

– Udzielania pierwszej pomocy powinniśmy się uczyć już od najmłodszych lat, a potem doskonalić umiejętności i aktualizować wiedzę, tak aby w razie potrzeby nieść pomoc w miarę fachowo. Byłoby idealnie, gdyby każdy znał podstawowe zasady pierwszej pomocy – mówi Dawid Surowicz.

Źródło: gp24.pl