Warning: getimagesize(http://ratownik-med.pl/components/com_datsogallery/sub_wm.php?src=//components/com_datsogallery/img_pictures/aedlifepak0_20101025_1510677008.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/admin/domains/eskumed.pl/public_html/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 339

Warning: getimagesize(http://ratownik-med.pl/components/com_datsogallery/sub_wm.php?src=//components/com_datsogallery/img_pictures/aedlifepak0_20101025_1510677008.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/admin/domains/eskumed.pl/public_html/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 339
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It
AEDWedług badań CBOS prawie połowa Polaków nie potrafi udzielać pierwszej pomocy. Dzięki pomocy zewnętrznych defibrylatorów AED, które stają się coraz powszechniej dostępne, ludzie mogą uwierzyć w swoje umiejętności i uratować czyjeś życie, tak jak stało się to w przypadku studentów z Krakowa, którzy pomogli kobiecie z zawałem serca.

Reagując ratujemy życie
Do udzielenia pierwszej pomocy zobowiązuje każdego obywatela Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku. Mówi ona, że osoba, która znajdzie się na miejscu zdarzenia powinna podjąć niezbędne czynności mające na celu uratowanie człowieka w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Obejmuje to prawo do użycia udostępnionych do powszechnego obrotu produktów oraz wyrobów medycznych. Po wezwaniu karetki możemy poprosić o pomoc inne osoby z otoczenia. Aby zaangażować świadków należy zwrócić się bezpośrednio do wybranych osób, mówiąc co mają zrobić, wtedy uda się przełamać strach tłumu. – podkreśla Anna Czerniak dr psychologii Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Aby zwiększyć skuteczność pierwszej pomocy coraz częściej w miejscach publicznych dostępne są automatyczne defibrylatory AED. Urządzenia te poprzez wyładowanie elektryczne mogą przywrócić pracę serca, a możemy je znaleźć w galeriach handlowych, na dworcach czy w budynkach Urzędów Miast.

AED
Z defibrylatorem łatwiej
„Największą zaletą defibrylatora Lifepak AED jest jego intuicyjność. Urządzenie samo mówi jakie czynności należy po kolei wykonać, dzięki temu nawet osoba bez przeszkolenia poradzi sobie z jego użyciem” – mówi Maciej Brasse, konsultant techniczny Physio-Control, działu Medtronic. Po uruchomieniu, defibrylator za pomocą wbudowanego głośnika informuje o czynnościach, które należy wykonać w następnej kolejności. Począwszy od nałożenia elektrod po samo wyładowanie elektryczne oraz prowadzenia procesu defibrylacji. Defibrylator Lifepak AED automatycznie ocenia rytm serca i decyduje czy potrzebne jest wyładowanie, więc nie ma obaw przed negatywnymi skutkami dla poszkodowanej osoby – podkreśla Maciej Brasse. Aby dobrze przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową z defibrylatorem AED należy zapamiętać kilka podstawowych zasad postępowania:

1. Oceń czy możesz bezpiecznie udzielić pomocy
2. Sprawdź czy osoba jest przytomna, czy oddycha lub czy widać inne oznaki krążenia
3. Jeśli nie oddycha, udrożnij drogi oddechowe i wykonaj 2 oddechy ratunkowe
4. Włącz defibrylator AED
5. Odsłoń klatkę piersiową
6. Przyklej elektrody według zaleceń
7. Dalej postępuj zgodnie z komunikatami głosowymi
(Wg standardów Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) )

Strach przed odpowiedzialnością
Żaden jednak sprzęt nie pomoże jeśli nie zareagujemy gdy ktoś potrzebuje pomocy. „Przerzucenie odpowiedzialności na innych jest charakterystycznym zachowaniem jednostki w tłumie. Na miejscu wypadku, każdy ze świadków będzie myślał, że to inne osoby zadzwonią po karetkę lub udzielą pierwszej pomocy, dlatego też nie podejmą działania” – wyjaśnia Anna Czerniak dr Psychologii Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. U niektórych powodem może być po prostu brak wiary w umiejętności udzielania pierwszej pomocy – dodaje dr Anna Czerniak. Najnowsze badania CBOS wykazały, że ponad dwie piąte badanych (43%) przyznaje, że nie posiada umiejętności w dziedzinie ratownictwa medycznego. Natomiast co drugi ankietowany (50%) twierdzi, że gdyby był świadkiem wypadku drogowego, nie potrafiłby udzielić pierwszej pomocy medycznej. Jedynie 15% badanych jest całkowicie pewna swoich kwalifikacji ratowniczych.

Źródło: ratownik-med.pl