Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It
UpałyPiękna, słoneczna pogoda, lato w pełni. Wielu z nas czeka na ten czas cały rok. Upały, które tak cieszą urlopowiczów mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób z nadciśnieniem. Wahania lub gwałtowne zmiany pogody nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi źle znoszą gorące lato.

Wysoka temperatura otoczenia może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, stać się przyczyną wystąpienia duszności, zaburzeń widzenia czy bólów w klatce piersiowej.

Lato pogodą zawałowców

W sezonie letnim częściej niż zwykle dochodzi do zasłabnięć. Większość interwencji karetek pogotowia dotyczy wezwań do osób z chorobami układu krążenia. Wysokie temperatury sprzyjają  utracie wody z organizmu, a to może  prowadzić do odwodnienia, zagęszczenia krwi, spadku ciśnienia tętniczego, wzrostu akcji serca, zaburzeń elektrolitowych.  W upały można dobrze funkcjonować, trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad. Należy unikać przebywania bezpośrednio na słońcu, zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Ilość wypitych płynów musi być co najmniej taka sama, jak tych utraconych wskutek pocenia się.

Długotrwałe podróże, a także nadmierny wysiłek fizyczny może być przyczyną osłabienia organizmu i  doprowadzić do zawału serca. Osoby z tendencjami do chorób układu krążenia, pracujące latem na zewnątrz, są narażone na zaostrzenie dolegliwości. Należy unikać długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach południowych. W nasłonecznionych lub mało przewiewnych, dusznych miejscach energia wytwarzana przez pracujące mięśnie zmienia się w ciepło, co grozi przegrzaniem organizmu.

Lekarz radzi
Lekarze z pogotowia zalecają unikanie intensywnego słońca. W razie konieczności przebywania na nim trzeba osłaniać głowę, np. kapeluszem. Pić duże ilości wody, spożywać  napoje wzbogacone o mikroelementy, przede wszystkim magnez i potas. Pierwiastki te bowiem poprawiają kurczliwość serca i zapobiegają zaburzeniom jego rytmu. Po zakończeniu aktywnego dnia pracy trzeba wypocząć w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.  Kardiolodzy alarmują, aby sercowcy odczuwający drżenie, kołatanie, zawroty  głowy lub niemogący złapać tchu natychmiast wzywali pogotowie.
W sezonie letnim liczba interwencji karetek pogotowia wzrasta. Wezwania zazwyczaj dotyczą osób z problemami kardiologicznymi.

Mamy ostatnio bardzo dużo wezwań do ataków duszności i zasłabnięć na ulicach, jest ich nawet po kilkanaście dziennie. Zatłoczone stojące w korkach autobusy, nagłe zmiany temperatur spowodowane przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu i poza nim sprzyjają  zawałom-  mówi dr Krzysztof Chmiela z Łodzi.  Szczególnie źle znoszą upały osoby już cierpiące na chorobę wieńcową-dodaje.

Cenne minuty
Każdego dnia w Polsce ratownicy medyczni toczą walkę z czasem, a zegar nieubłagalnie    odmierza. Choroby serca od lat bowiem znajdują się w czołówce najczęściej występujących chorób naszego społeczeństwa. Ratownicy medyczni codziennie podejmują walkę o ludzkie życie.

W przypadku schorzeń kardiologicznych liczą się minuty, można jednak  znacznie ograniczyć ich  stratę dzięki nowoczesnym technologiom informatycznym, a dokładniej telemedycynie. Ta najnowsza forma opieki zdrowotnej wykorzystuje rozległe możliwości nowoczesnej telekomunikacji, umożliwia szybką diagnozę i zapewnia opiekę medyczną poprzez natychmiastowe przesyłanie niezbędnych informacji takich jak zdjęcia rentgenowskie, echogramy czy wyniki badań EKG- mówi Andrzej Kosik, ekspert ds. telemedycyny z Physio-Control, działu Medtronic.

Kardiolodzy twierdzą, że „czas to mięsień", im szybciej pacjent dotrze na zabieg, tym mniejsza jest martwica mięśnia sercowego i wzrasta szansa na skuteczną pomoc oraz powrót do pełni zdrowia- dodaje

Co roku z powodu chorób układu krążenia umiera w Polsce 380 tys. Osób. Nagłe zasłabnięcia i zachorowania mogą się zdarzyć z różnych przyczyn, które nie zawsze można ustalić. Bez względu jednak na to, dlaczego zdarzył się taki wypadek, nie należy wpadać w panikę, kiedy ktoś obok nas nagle osunie się na ziemię.

Źródło: www.ratownik-med.pl