Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Zawał sercaSilny ból w klatce piersiowej, nagłe zawroty głowy, duszności, dreszcze i zasłabnięcie to typowe objawy towarzyszące zawałowi serca. – Z najtrudniejszą i najbardziej niebezpieczną dla pacjenta sytuacją spotykamy się, gdy objawem zawału serca jest nagłe zatrzymanie krążenia – podkreśla lekarz Małgorzata Kulis. Jednak dzięki natychmiastowej pomocy chory może całkowicie odzyskać zdrowie. Co powinniśmy wtedy zrobić?

– Zawał serca to martwica tkanki mięśnia sercowego spowodowana jego niedotlenieniem. Przyczyną najczęściej jest nagłe ograniczenie lub brak przepływu krwi w naczyniach wieńcowych, doprowadzających tlen i substancje odżywcze do serca – wyjaśnia Małgorzata Kulis z Poradni Chorób Wewnętrznych w Centrum Medycznym iMed24.pl. Często zawał wywołany jest również skrzepliną powodującą zator jednej z tętnic wieńcowych.

Na co zwrócić uwagę?
Zawał można rozpoznać na podstawie różnorodnych objawów. Charakterystyczny jest silny  ból w okolicy zamostkowej i po lewej stronie klatki piersiowej, czasem promieniujący w górę do żuchwy i lewego ramienia. Najczęściej jest ostry, gniotący, ściskający lub dławiący. – Pojawia się przy wysiłku lub silnych emocjach, ale może również wystąpić w spoczynku, co zdarza się częściej w godzinach rannych – podkreśla Małgorzata Kulis.

Specjalistka z Centrum Medycznego iMed24.pl dodaje, że bólowi może towarzyszyć niepokój, lęk przed śmiercią, a także nadmierna potliwość, kołatanie serca, nudności, dreszcze, blada, szara skóra, która czasem bywa zimna i wilgotna, zawroty głowy czy zasłabnięcie. Jeśli natomiast ustaje krążenie – pacjent jest nieprzytomny, nie ma tętna i nie oddycha – brak natychmiastowej pomocy prowadzi do śmierci.

Natychmiast wezwać pogotowie
– Prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca jest dużo większe u osób, u których wcześniej rozpoznano chorobę serca. A szczególnie u tych, które miały już zawał mięśnia sercowego – podkreśla Małgorzata Kulis. To nie wszystko. Zawał serca można również podejrzewać w przypadku nagłego omdlenia, duszności, zmęczenia, kołatania serca czy silnego bólu w górnej części jamy brzusznej. Specjalistka z Centrum Medycznego iMed24.pl tłumaczy, że konieczna jest wtedy konsultacja lekarska, wykonanie badania EKG oraz badań krwi.

Są również sytuacje – szczególnie u pacjentów chorujących na cukrzycę czy przewlekłą chorobę nerek – gdy zawał przebiega bezobjawowo i rozpoznany zostaje jedynie na podstawie wymienionych wcześniej badań.

Zasadnicze znaczenie w sytuacji podejrzenia zawału serca ma czas powiadomienia pogotowia ratunkowego. Pamiętajmy, że im szybciej nastąpi leczenie, tym większa jest szansa nie tylko na przeżycie, ale również na pełną sprawność pacjenta po zawale. – Podstawowe zasady pierwszej pomocy są uniwersalne dla wszystkich chorób zagrażających życiu, a więc również dla zawału mięśnia sercowego – podkreśla Małgorzata Kulis. Dotyczą one oceny drożności dróg oddechowych, obecności oddechu oraz krążenia i przywróceniu bądź podtrzymaniu tych funkcji do czasu przyjazdu wykwalifikowanego personelu medycznego.

Źródło: fitness.wp.pl