Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Pierwsza Pomoc w Stoczni Szczecińskiej. Ktoś mógłby powiedzieć: Szkoliliście pracowników muzeum?

Nic bardziej mylnego, na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej nadal działają firmy i większość z nich zajmuje się tym, czym kiedy zajmowali się pracownicy stoczni. Pod koniec grudnia ubiegłego roku, zrealizowaliśmy szkolenie w standardzie BLS/AED dla jednej z firm działającej właśnie w tym obiekcie.

Niestety tu i ówdzie widać zaniedbanie, opustoszałe budynki i od wielu lat nieużywany sprzęt pokryty grubą warstwą rdzy. Zapewne nie ma to nic wspólnego z czasami świetności tego miejsca. Warto przypomnieć, że 30 sierpnia 1980 w Szczecinie, dzień później w Gdańsku, a 3 września w Jastrzębiu Zdroju zostały podpisane tzw. porozumienia sierpniowe między komitetami strajkowymi a rządem PRL. Pracowało w niej w latach 70. ponad 12 tys. osób, w roku 1980 – około 10 tys., a pod koniec lat 80. – ok. 6 tys. pracowników. Dzisiaj uczestnicy naszego szkolenia, w większości byli stoczniowcy, z łezką w oku wspominali te czasy.

Nasza firma przeszkoliła pracowników firmy która kompleksowo zajmuje się produkcją potężnych konstrukcji stalowych, również elementów statków. W naszej grupie szkoleniowej byli głównie spawacze. Nie trudno sobie wyobrazić, że w tym fachu zdarzają się poważne urazy. Podczas szkolenia oprócz standardowych modułów szkoleniowych, dodatkowo omówiliśmy oparzenia radiacyjne. Jak się okazuje, spawacze oceniając jakość swojej pracy, często korzystają ze sprzętu RTG który służy do prześwietlania spawów. 

Fot. STOCZNIA SZCZECIŃSKA -wjazd od strony tzw. "Bramy Kolejowej".

eskumed.pl