Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Właśnie rozpoczęliśmy cykl szkoleń dla członków załóg promów Unity Line.To dla naszej firmy duże wyróżnienie i nowe doświadczenia.

W sobotę gościliliśmy na pokładzie promu "GALILEUSZ" który cumował w Świnoujściu. Załoga promu oprócz stałego wyposażenia medycznego, dysponuje również automatycznym defibrylatorem. Podczas szkolenia skupialiśmy się na praktycznym zastosowaniu AED. Załoga promu pracuje w szczególnych warunkach, oprócz transportowanych pojazdów, są również pasażerowie i członkowie załogi. W przypadku sytuacji zagrażającej życiu, niestety nie zawsze mogą liczyć na szybkie dotarcie służb ratowniczych.

Morze Bałtyckie nie jest wielkim akwenem morskim i jest w zasięgu służb ratowniczych (staki ratownicze, śmigłowce SAR), ale zdarza się, że w czasie złej pogody mogą liczyć tylko na swoje umiejętności. W tej sytuacji profesjonalna pomoc ze strony służb ratowniczych czeka dopiero w porcie w Polsce lub w Szwecji, dlatego czas, jaki załoga ma do dyspozycji, nie może zostać zmarnowany.

Jak nas zapewniano podczas szkolenia, każdy członek załogi kilkakrotnie przeszedł szkolenia medyczne, bardzo często z rozbudowanym modułem teoretycznym, jednak to praktyka ma decydujące znaczenie. Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem fantomów i treningowego AED, stanowiły trzon naszego szkolenia. Każdy miał szansę przeprowazić resuscytację pod okiem instruktora. W morzu będą mogli liczyć tylko na swoją wiedzę i umiejętności. Statystyka jest bezlitosna, defibrylacja sprawdza się w pierwszych miniutach po zatrzymaniu krążenia. Mówi się o ponad 70% wzroście szans na przeżycie w przypadku zatrzymania krążenia w mechaniźmie migotania komór. Teraz nie ma żadnych przeszkód, aby idea wczesnej defibrylacji mogła zostać przeprowadzona na pełnym morzu.

Po przekroczeniu bramek terminala w Świnoujściu, mogliśmy wjechać na górny pokład GALILEUSZA. Na statku zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło (za co bardzo dziekujemy), a podczas szkolenia cała załoga czynnie uczestniczyła w zajęciach. Każdy przeszkolony członek załogi otrzymał imienny certyfikat. Przed nami kolejne wyzwania.

eskumed.pl