Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Wedle ekspertów, kobietom rzadziej udzielana jest pierwsza pomoc. Badacze zasugerowali, że powodem tego może być obawa przed oskarżeniem o molestowanie seksualne.

Mimo, że wiele osób przechodzi szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, różne obawy nadal powstrzymują je przed podjęciem RKO.

Według amerykańskich naukowców, powód wydaje się zatrważająco trywialny i nieprawdopodobny. Obawy dotyczące niestosownego kontaktu fizycznego lub z drugiej strony - spowodowania urazu, mogą wpływać na decyzje przechodniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy kobietom. Badania pokazały, że podczas symulacji z użyciem wirtualnej rzeczywistości i manekina, resuscytacja krążeniowo-oddechowa była rzadziej podejmowana u ''wirtualnych'' kobiet niż u mężczyzn.

Naukowcy z Colorado poprosili 54 osoby, by online wyjaśniły, dlaczego kobiety mogą mieć mniejszą szansę na uzyskanie pierwszej pomocy, gdy stracą przytomność w miejscu publicznym. W odpowiedziach zespół zidentyfikował kilka powodów: potencjalnie niewłaściwy ruch, obawa przed oskarżeniem o napaść na tle seksualnym, obawa spowodowania urazu fizycznego, przekonanie, że u kobiet występuje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z sercem i mogą przesadnie dramatyzować lub ''udawać'' albo błędne przekonanie o tym, że kobiece piersi utrudniają resuscytację.

Wcześniejsze badania wykazały, że kobiety cierpiące na pozaszpitalne zatrzymanie krążenia, otrzymują resuscytację rzadziej niż mężczyźni - powiedziała Sarah M. Perman, główna autorka badania ankietowego.

Źródło: kobieta.wp.pl