Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

W piątek (07.02) od godzin porannych,  w gmachu Zespołu Szkół w Resku prowadzono zajęcia z zakresu pierwszej pomocy . Młodzież miała okazję zapoznać się z zasadami, jakie należy stosować podczas sytuacji zagrażających życiu.

Najczęstszym słowem jakie można było usłyszeć podczas dzisiejszych zajęć  było słowo „resuscytacja”.  Resuscytacja krążeniowo - oddechowa jest zespołem czynności który stosujemy u osób znajdujących się w nagłym zatrzymaniu krążenia i oddechu. Brzmi dość niezrozumiale i obco, dlatego istnieje potrzeba powszechnej edukacji z zakresu pierwszej pomocy wśród naszego społeczeństwa. Dzisiejszym zadaniem Pani Karoliny Bartnickiej – ratowniczki medycznej, było  uświadomienie młodzieży, że do czasu przyjazdu służb ratowniczych należy natychmiast podjąć czynności ratujące życie.

Pierwsza Pomoc nie może się ograniczać tylko do wykonania telefonu. Jeżeli dojdzie do zatrzymania oddechu, a tym samym  krążenia, należy natychmiast rozpocząć 30 uciśnięć klatki piersiowej, a jeżeli mamy maseczkę wdmuchnąć 2 oddechy (30:2). Pamiętajmy, że jeżeli do czasu przyjazdu karetki nikt nie rozpocznie resuscytacji, już po upływie  ok. 5 min. szanse na powrót do „normalnego zdrowia”, praktycznie spadają do zera. Omówiono również postępowanie podczas wypadku komunikacyjnego, padaczki, zachłyśnięcia, oraz sposoby układania w pozycji bocznej bezpiecznej.

Podczas szkolenia, można było skorzystać z fantoma do treningu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Najaktywniejszym osobom wręczono poradniki pierwszej pomocy. Zajęcia nieodpłatnie zorganizowała  firma ESKUMED RATOWNCTWO MEDYCZNE Z z Reska, a poprowadziła instruktor pierwszej pomocy Karolina Bartnicka.


 

Informacja w gazecie lokalnej "Nowy Tygodnik Łobeski"