Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Nasza firma wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu, realizuje szkolenia dla pracowników szkół i przedszkoli. Zgodnie z nowym rozporządzeniem MEN, każdy pracownik placówki edukacyjnej, do marca bieżącego roku powinien zostać przeszkolony w zakresie pierwszej pomocy. Niestety powstaje wiele firm, które wykorzystując tę sytuację, organizują szkolenia które mają niewiele wspólnego z ratowaniem.

Kiedyś takie szkolenia na terenie placówek edukacyjnych były realizowane w różnym zakresie i z różną częstotliwością. 29 listopada 2018 weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie bhp, które nakłada obowiązek przeszkolenia wszystkich pracowników szkół i placówek oświatowych w zakresie Pierwszej Pomocy. 

Nasza firma jakiś czas temu przeszkoliła wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej w Starogardzie, wczoraj takie szkolenie zrealizowaliśmy w Runowie Pomorskim, w najbliższym czasie pojawimy się z naszą ofertą w Węgorzynie, Radowie Małym i w Zespole Szkół Szpitalnych w Szczecinie.

W nowym rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej rozszerzono grupy osób, które powinny odbyć szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci podczas pobytu w szkole, także pozostali jej pracownicy powinni być przygotowani do udzielania pierwszej pomocy. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia niewątpliwie największe znaczenie ma czas udzielenia poszkodowanemu pomocy, dlatego tak istotne jest, by każdy z pracowników, który znajdzie się najbliżej osoby potrzebującej pomocy, umiał zareagować w danej sytuacji.

Dlatego, nie bez znaczenia jest jakość prowadzonych szkoleń. Jak zdążyliśmy już zaobserwować, jak grzyby po deszczu powstają ośrodki szkoleniowe, które organizują szkolenia na zasadzie "spędów nauczycieli", bez ćwiczeń na fantomach z wątpliwej jakości wykładem teoretycznym. Osoby które prowadzą takie szkolenia, najczęściej nie są medykami i nie mają żadnego doświadczenia w tym zakresie. Jedyne co są w stanie zaproponować, to atrakcyjną dla dyrektora danej placówki cenę. Całe szkolenie bazuje na zasadzie wyświetlenia prezentacji.

Niestety w naszym kraju nikt nie weryfikuje ośrodków, które prowadzą szkolenia w zakresie ratowania życia. Tym bardziej nikt nie weryfikuje dokumentów, jakie te ośrodki wystawiają. Szkoda, bo z założenia nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji miało wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa naszych dzieci w szkołach.

eskumed.pl