Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Przepisy prawneWyznaczenie osoby odpowiedzialnej za udzielenie pierwszej pomocy i ewakuację w razie niebezpieczeństwa - to tylko niektóre obowiązki jakie nakłada na pracodawców nowelizacja kodeksu pracy. Problem w tym, że projekt nie przewiduje, jak należy postępować w przypadku zatrudniania tylko jednej osoby.

Dojdzie do kuriozalnych sytuacji, gdy pracownik będzie zobowiązany do udzielania pierwszej pomocy samemu sobie - uważa Andrzej Łuczaj z firmy BHP Konsultant. Dodatkowo projekt nie określa także, jakie szkolenie musi przejść taki pracownik i jak powinien być wyposażony. Pośrednio wskazuje jedynie, że liczba wyznaczonych osób, zakres ich przeszkolenia i wyposażenia będzie zależał od rodzaju i poziomu występujących w miejscu pracy zagrożeń" - pisze "Gazeta Prawna".

"- Koszt przeszkolenia jednego pracownika z udzielania pierwszej pomocy to około 130 zł - mówi Przemysław Pająk z firmy Lex Labor - Kompleksowe Usługi BHP. Podkreśla, że nowe przepisy wprowadzają niepotrzebny zamęt. Jeśli wejdą one w życie, nie będzie wiadomo, kto jest odpowiedzialny np. za utrzymanie i wyposażenie apteczki w miejscu pracy - czy obecnie zobowiązani do tego pracownicy czy też ci wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy. Kłopoty może przysporzyć pracodawcom także zobowiązanie do wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ewakuację z miejsca pracy. Wielu przedsiębiorców nie jest bowiem właścicielem, lecz tylko najemcą pomieszczeń pracy" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Nowe przepisy wprowadzają wiele zamętu i są niejednoznaczne. Nic więc dziwnego, że pracodawcy większych firm, zatrudniających wiele osób już teraz cedują osoby, które w razie potrzeby będą odpowiedzialne np. za ewakuację pracowników. Trudniej będzie to zrobić małym, kilkuosobowym firmom.

Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Łukasza Guzy pt. "Firmy zapłacą za szkolenia z pierwszej pomocy".