Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Pod koniec ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Resku odbyła się bardzo ważna lekcja. Lekcja która dotyczyła ratowania ludzkiego życia!

 Dzieci z klasy Va w ramach "otwartej lekcji", uczestniczyły w zajęciach z pierwszej pomocy. Większość wie, że podczas wypadku to właśnie pierwsze minuty decydują o powodzeniu całej akcji ratowniczej.

Najbardziej negatywną postawą podczas sytuacji zagrażających życiu jest bierność świadków zdarzenia.

Podczas lekcji dzieci odpowiadały na pytania z zakresu pierwszej pomocy, przygotowane w formie quizu. Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne.

Podczas ćwiczeń uczniowie prowadzili resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomie treningowym, oraz zakładali opatrunki. Pewną ciekawostką było zastosowanie szyn usztywniających Sam Splint. Szyny te znajdują zastosowanie podczas unieruchomienia złamań. Szyny nie stanowią wyposażenia apteczek pierwszej pomocy i powinni zakładać je ratownicy. Zajęcia przygotowała nauczyciel Anna Miszczyszyn, przy współudziale rat.med. Karoliny Bartnickiej z firmy ESKUMED.

Pamiętajmy, że osoby które ucierpiały w wypadkach, lub z powodu nagłego zachorowania przestały oddychać - potrzebują naszej pomocy! Zanim przyjedzie karetka, o ile jest bezpiecznie, powinniśmy rozpocząć uciskanie klatki piersiowej 30 razy i wykonać 2 wdechy (30:2). Jeżeli nie mamy maseczki, wystarczy tylko uciskać klatkę piersiową.

Taki mały gest, naprawdę ratuje życie!